Media mieszane

Pisałam  już jakimi sposobami i jakimi produktami możemy zabarwiać i ozdabiać nasze prace z żywicy epoksydowej. Dzisiaj chciałabym rozszerzyć ten temat. Cienkie konturówki Pebeo, używane do malowania na szkle, zdają egzamin przy małych detalach, dają cienką precyzyjną linię lub kropki. Konturówką możemy zrobić obraz podobny do witrażu, gdzie każda element w innym kolorze zamknięty jest konturówką zamiast metalem. Do większych powierzchni lepiej użyć innych produktów np. Viva Decor, żywica bardzo dobrze je pokrywa. Tutaj uwaga – najpierw element z innego medium później żywica. W sklepach dla plastyków jest cała masa artykułów do zdobienia. O jednym trzeba pamiętać, jeśli używamy żywicy epoksydowej dodatki do zdobienia powinny być takie, jak do farb akrylowych. Farby akrylowe to już jest niesamowicie olbrzymi wybór kolorów i odcieni. Jak najbardziej należy je dołączyć do pracy. O jednym należy pamiętać – proporcje żywica i utwardzacz muszą być zachowane. Jeśli dodajemy farbę akrylową, jako barwnik do żywicy to należy dodawać w ilości kilku kropel. Większa ilość barwnika zakłóci proporcje i gotowa praca może nigdy nie wyschnąć. Zamiast twardej gładkiej powierzchni zrobi się klucha. Ciekawe efekty w pracy daje użycie markerów permanentnych. W ostatnio zrobionej sklepu małej abstrakcji  użyłam srebrnego i złotego markera. Marker może stanowić taką samą rolę jak konturówka, jako granica koloru lub jakiegoś elementu. Spróbuję jeszcze jak wychodzą litery z markerów i jak będą wyglądały po zalaniu kolorową żywicą – będą kolejne eksperymenty. W tej pracy użyłam także barwnika z luminoforem, uwielbiam ten efekt podświetlenia w pracach. Wtedy jest zupełnie inny obraz niż oglądany przy świetle dziennym. Dostępne są też farby akrylowe z efektem fluorescencyjnym.

Co jeszcze możemy dodać do prac z żywicą

Naprawdę mamy nieograniczone możliwości – piasek, kulki, koraliki, perełki szklane, stemple. Nie powinna nas ograniczać wyobraźnia. Twórzmy, bawmy się tym, co robimy i kochajmy własną pracę. Nic nie wpływa lepiej na nasze samopoczucie, niż robienie tego, co się kocha i kocha to, co się robi. Możemy pewne elementy zrobić w żywicy i wykorzystać w innej pracy. Tak zrobiłam z małym wisiorkiem dla pewnej małej damy

Pierwsze były różyczki, gdy były suche i twarde zalałam je żywicą i dodałam gruby brokat. Gotowe! Jeśli nie masz żadnej formy nie martw się. Wytnij dowolny kształt w grubej folii, na przykład z koszulki do akt lub okładki z zeszytu. Pokryj żywicą tylko ten kształt. Następnego dnia można brzegi przyciąć zwykłymi nożyczkami i nakładamy drugą grubszą warstwę, dokładamy ozdoby lub inny kolor i gotowe. Możemy zrobić też dowolny kształt na przykład wyciąć literkę na folii, pokryć żywicą. Następnie na gładkiej powierzchni użyć tą literkę jak stempla maczając w innym kolorze żywicy, a gdy wyschnie położyć przezroczystą żywicę. Kulki i perełki szklane są do kupienia w większości sklepów do tworzenia rękodzieła. Możemy dla pewności zrobić próbę, czy dodając nowy koralik nie zepsujemy sobie całej pracy. Wylejmy odrobinę żywicy na folię i włóżmy nowy element. Jeśli nie rozpuści się, nie zabarwi żywicy, zastygnie – wtedy możemy z pewnością dołączyć do naszej pracy. Tutaj jeszcze przypominam, cienką warstwę żywicy możemy na następny dzień wycinać nożyczkami tak jak dzieci wycinają kolorowy papier. Dzięki temu możemy zrobić sobie szablon do wykorzystania w innym projekcie.

Ciąg dalszy nastąpi …

Dodaj komentarz

error: Treść jest chroniona !!