Fluid pigment Pebeo – test

Bardzo się ucieszyłam z nowych pigmentów do żywicy firmy Pebeo. Jak bardzo potrzebne są tego typu pigmenty doceni każdy, kto pracuje z żywicą oraz w technice Mix Media. Na wstępie wymienię podstawowe zalety – jeden kolor pigmentu daje dwie podstawowe możliwości: kolor transparentny oraz pełne zabarwienie. Pigmenty możemy mieszać ze sobą, co daje nam masę możliwości kolorystycznych.

Posługując się chromatycznym kołem firmy Pebeo możemy od razu uzyskać potrzebny kolor i odcień zabarwienia żywicy, określić przezroczystość czy pełne krycie.

Producent oferuje 36 kolorów. Być może trafi cała gama kolorystyczna do naszego kraju. Jednak kupując przykładowo 5 kolorów pigmentu zyskujemy 10 podstawowych wersji pigmentu – transparentnych i z pełnym kryciem. Jeżeli dodamy do tego możliwość połączenia kolorystycznego pięciu pigmentów w różnych konfiguracjach oraz różnej intensywności kolorystycznej i przezroczystości to już mamy bardzo duże możliwości. Ważne jest, że Fluid pigment Pebeo nie wpływa na czas schnięcia żywicy.  Wiem z własnego doświadczenia, że dobranie odpowiedniego koloru dla żywicy barwnikiem, który nie naruszy ścisłej proporcji między żywicą z utwardzaczem czasami graniczyło z cudem. W sprzedaży jest cała masa pigmentów do żywic – są transparentne, kryjące, perłowe, tusze alkoholowe – mają tylko jedną wadę – nie współpracują ze sobą. Innym problemem jest wymieszanie barwnika z żywicą. Niektóre barwniki, szczególnie te w postaci sproszkowanej, pozostawiają w żywicy grudki, które nie chcą się całkowicie rozpuścić. Fluid pigment Pebeo jest bardzo skoncentrowany i odporny na światło. Bardzo dobrze rozpuszcza się w żywicy. Jeśli do tego można ten pigment stosować na papier, tekturę, szkło, drewno, tkaniny i metal to jest to pigment doskonały. Niestety nie w każdym sklepie pigmenty Pebeo są dostępne a szkoda.

Stopień zabarwienia żywicy żółtym pigmentem po użyciu od 1 do 4 kropli zobaczcie tutaj:

Wymieszałam zielono zabarwioną żywicę z żółto zabarwioną żywicą. Wyszedł piękny jasny zielony odcień. Wszystkie kolory zobaczycie poniżej

A wyobraźcie sobie odcienie tych kolorów, daje to możliwości nieskończonej kolorystyki.

Zrobiłam pierwsze wylanie barwnika fioletowego dookoła formy dmuchawca, pośrodku wylałam przezroczystą żywicę. Fioletową żywicę dodatkowo powyciągałam wykałaczką w stronę środka formy. W drugiej formie wylałam niebiesko zabarwioną żywicę a pośrodku lekko zabarwioną białym pigmentem. Nie była to duża ilość białego pigmentu, jedynie tyle, aby dać efekt lekkiej chmury. Efekty oceńcie sami:

Poniżej na kolejnej fotografii widać wyraźnie jak w czerwonej żywicy są prześwitujące krople bezbarwnej żywicy, wygląda to fantastycznie.

Jeszcze kilka słów na temat białego pigmentu. W zależności od użytej ilości kropel możemy uzyskać lekkie smugi na kolorowej żywicy, które będą bardzo dobrze imitować fale morskie. Natomiast przy użyciu większej ilości pigmentu uzyskamy białą nieprzezroczystą żywicę. Te smugi widać wyraźnie na małej próbce, tutaj:

Jednak moje serce szybciej zabiło, gdy zrobiłam kilka próbek ze srebrnym pigmentem. Powstały z tego połączenia fantastyczne wzory i kształty. Srebrny pigment w żywicy wylany na inny kolor żywicy (w moim przypadku to czerwień) zachowuje się trochę jak tusz do żywicy. Tworzy ścieżki, kratery, taki niby srebrny piasek, a w większej formie utworzył jakby szkielet ryby. Niesamowite są te efekty.

Fluid pigment Pebeo z powodzeniem można stosować nie tylko do żywic. Mogą być także użyte z farbami Fantasy Prisme, Fantasy Moon oraz farbami olejowymi. Małą próbkę zabarwienia turkusowej farby Fantasy Moon pigmentem Blue zobaczcie tutaj.  

Bardzo szerokie zastosowanie pigmentów Pebeo ale i wielkie możliwości kolorystyczne to jest temat na kolejne omówienie technik z ich użyciem. Z pewnością jeszcze wielokrotnie poruszę ten temat na blogu. Proszę osoby, które pracują z żywicą ale także w innych technikach, wypróbujcie sami pigmenty i podzielcie się tutaj wrażeniami czy uwagami.  

Dodaj komentarz

error: Treść jest chroniona !!