Mix media 2

O mediach mieszanych trochę napisałam w poprzednim wpisie

Teraz chciałabym temat rozszerzyć o dodatkowe elementy.

Technika mix media to jest pole do popisu dla twórcy, jego pomysłów, wyobraźni, sposobu widzenia świata i otaczającej rzeczywistości. Tutaj naprawdę wszystkie możliwe sposoby wyrazu są dozwolone, nie ma ograniczeń. To jest to, co ja lubię najbardziej – swoboda wypowiedzi! Dzisiaj pokażę kilka projektów, w których wykorzystałam to, co miałam w danej chwili po ręką. W pierwszym projekcie zrobiłam na zamówienie kilka zapinek do włosów. W nich wykorzystałam sztuczne perełki, różne brokaty i koraliki hematytu tęczowego fasetowanego. Oczywiście kształt metalowej zapinki nie jest płaski i konieczne było zostawić kawałki żywicy na formie wygiętej odpowiednio do zapinki. Zawinęłam je, każdą osobno, w folię spożywczą i odłożyłam na kilka dni dla utrwalenia kształtu. Później już tylko pozostało przyklejenie zapinki i gotowe.

zapinki do włosów

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby koraliki, perełki czy cokolwiek innego nie użyć do wykonania oryginalnego obrazu na ścianę. Zawsze pamiętamy o wypróbowaniu, czy dany przedmiot nie będzie wchodził w reakcję z żywicą. Zawsze to produkt chemiczny o określonych właściwościach. Ale bez problemu możemy zalewać żywicą muszelki, kamyki, foliowe wydruki czy pióra. Chociaż szczerze mówiąc pióra są mało wyraziste, jeśli zalejemy je bezbarwną żywicą. Lepiej do wyeksponowania piór używać matowego kolorowego tła.

Jak zrobić efekt 3D z żywicą w roli głównej?

Efekt 3D możemy uzyskać używając modeliny, która też jest bardzo wdzięcznym medium do tworzenia. Najlepiej użyć modeliny, która wysycha bez wygrzewania w piekarniku, tak jest szybciej. Tutaj już możemy sobie pozwolić na wszelkie fantazjowanie w kształtach. Taka modelina po wyschnięciu może być wiercona, piłowana, nawiercana. Możemy też gotowy element z modeliny zabarwić farbami akrylowymi i na koniec zalać żywicą. Mogą powstać niezwykle fantastyczne projekty. Ciekawe efekty 3D można też zrobić z pasty strukturalnej. Pasty można zabarwić farbami akrylowymi. Są pasty kryjące, kolorowe, transparentne, z wykończeniem matowym, błyszczącym, perłowym, pękające, z drobnymi ziarnami piasku. Z ziarenkami piasku dają efekt chropowaty. Cała masa efektów specjalnych czeka na eksperymenty i zatopienie w żywicy. Na czym możemy pracować? Jako bazę do naszych eksperymentów i dzieł możemy użyć zwykłe podobrazia malarskie, ale można realizować na grubym kartonie, drewnie, sklejce, pleksi. Jeszcze jest cała masa możliwości wykończenia naszego dzieła, czyli dołożenie drewienek, koralików, efektownych brokatów, szkiełek, drucików, kulek. Do wyboru do koloru.

Kończąc wpis o wykorzystaniu różnorodnych mediów, pokażę wstępny projekt, robiony na zamówienie. Tak bardzo spieszyłam się z wysyłką, że nie zrobiłam fotografii końcowego efektu. Praca tutaj też była w kilku etapach, motyw podstawowy motyla na przezroczystej powierzchni z użyciem konturówki Pebeo, kropki z markera permanentnego, do tego czułki motyla z cienkiego drucika i niebieska żywica jako kolor skrzydeł. Całość umieszczona na podkładzie z brokatem i ponownie zalana przezroczystą żywicą.

Motyl
error: Treść jest chroniona !!