Zamiast wstępu

suszone rośliny

Witamy wszystkich odwiedzających ten blog.

Chcę podzielić się z Wami moją fascynacją żywicą epoksydową i możliwościami jej wykorzystania. Dlatego na początek kilka słów o samej żywicy.

Żywica epoksydowa, może być jednoskładnikowa lub dwuskładnikowa, jest wyrobem syntetycznym o bardzo szerokim zastosowaniu. Nie będę wgłębiać się w skład chemiczny i cykl produkcyjny, bo to nie miejsce na naukowe wywody, a ja chemikiem nie jestem. Żywice, nie tylko epoksydowa,  mają szerokie zastosowanie, wchodzą w skład wielu klejów, lakierów i farb. Stosuje się je do zalepiania elementów elektrycznych aby zabezpieczyć przed wilgocią, w formie płynnej zalewa się powierzchnie płaskie (posadzki), żywica jest używana do budowy elementów twardych, często używana jest do naprawy łodzi i jachtów.

Żywica epoksydowa dwuskładnikowa używana do prac artystycznych o płynnej konsystencji ma słaby zapach, nie jest po utwardzeniu toksyczna. Stosuje się ją do utrwalenia prac artystycznych, a zabarwiona może być używana jak farba w technikach malarskich. Żywica może być wylewana do form silikonowych, łatwo łączy się z metalami. Może służyć do zatapiania roślin, owadów, minerałów  i innych okazów. Po wyschnięciu można żywicę ozdobić farbami i ponownie zalać cienką powłoką dla zabezpieczenia dzieła. Żywica epoksydowa jest samopoziomująca, po wyschnięciu tworzy błyszczącą taflę i nie kurczy się.

Środki ostrożności przy żywicy, albo osobiste BHP

Żywica epoksydowa nie ma przykrego, drażniącego zapachu, ale to nie zwalnia nas z myślenia o własnym zdrowiu. Mieszając żywicę z utwardzaczem stosujmy maseczkę ochronną a prace z żywicą wykonujmy w rękawiczkach (ja stosuję rękawiczki nitrylowe). Maseczka ochronna i  okulary ochronne przydadzą się przy szlifowaniu nierówności i wygładzaniu papierem ściernym lub szlifierką.

 

error: Treść jest chroniona !!